جاذبه های گردشگری

سفری به سرزمین اسرارآمیز جنگل حرا قشم؛ جایی که دریا و خشکی در هم می‌آمیزند

Rate this post

جنگل حرا قشم, نگینی در میان آب‌های نیلگون خلیج فارس و یکی از جاهای دیدنی قشم، مقصدی بکر و دست‌نخورده است که هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود رهنمون می‌شود. این جنگل انبوه که در پهنه‌ای به وسعت بیش از 85000 هکتار گسترده شده، زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری بی‌نظیری است و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری قشم شناخته می‌شود.

قدم در دل جنگل حرا بگذارید و سفری شگفت‌انگیز را آغاز کنید. در این قلمرو سرسبز، با درختان حرا که ریشه‌هایشان در آب شور فرو رفته و شاخه‌هایشان به آسمان سر کشیده، روبه‌رو خواهید شد. گویی در میان تابلویی نقاشی قدم می‌زنید که در آن، بوم نقاشی، پهنه‌ی بیکران آب و قلم مو، درختان حرا سر به فلک کشیده هستند.

قایق‌سواری در میان کانال‌های آبی جنگل حرا، لذتی وصف‌ناپذیر است که در آن می‌توانید از تماشای پرندگان مهاجر و زیبایی‌های منحصر به فرد این منطقه لذت ببرید.

جنگل حرا قشم، تنها یک جاذبه طبیعی نیست، بلکه فرصتی برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم بومی نیز به شمار می‌رود. با گشتی در روستاهای اطراف جنگل، می‌توانید از نزدیک با زندگی ساده و صمیمی مردمی آشنا شوید که سال‌ها در کنار این جنگل بکر زندگی کرده‌اند.

اگر به دنبال سفری متفاوت و خاطره‌انگیز هستید، جنگل حرا قشم را در برنامه سفر خود قرار دهید. این سرزمین شگفت‌انگیز، با زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های منحصر به فرد خود، بی‌شک شما را مجذوب خود خواهد کرد.

در این مقاله، به جنگل حرا قشم سفر خواهیم کرد و اطلاعات جامعی در مورد این جاذبه طبیعی بکر و دست‌نخورده به شما ارائه خواهیم داد.

با ما همراه باشید تا سفری به یادماندنی به سرزمین اسرارآمیز حرا داشته باشیم.

معرفی درختان حرا قشم و ویژگی های آن ها

درختان حرا، ساکنان انبوه و سرسبز جنگل حرا قشم، از جمله موجودات شگفت‌انگیز این سرزمین هستند. این درختان که با شرایط سخت آب و هوایی و شوری آب دریا سازگار شده‌اند، ظاهری منحصر به فرد و ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای دارند.

همچنین بخوانید:  گنج‌های پنهان اروپا؛ تورهای لاکچری که هر گردشگری آرزوی آن را دارد

ریشه‌های حرا که به جای نفوذ در خاک، در آب شور فرو رفته‌اند، نمک اضافی آب را جذب و از طریق غدد نمکی موجود در برگ‌هایشان دفع می‌کنند. این توانایی شگفت‌انگیز، حرا را به نمونه‌ای بارز از سازگاری موجودات زنده با محیط زیست تبدیل کرده است.

درختان حرا نقشی حیاتی در حفاظت از سواحل در برابر فرسایش و طوفان ایفا می‌کنند. ریشه‌های این درختان، مانند دیواره‌ای محکم، ساحل را در برابر امواج خروشان دریا حفظ می‌کنند.

علاوه بر این، جنگل حرا زیستگاهی امن برای گونه‌های مختلف جانوری از جمله پرندگان، ماهی‌ها و خرچنگ‌ها به شمار می‌رود.

خواص درمانی درختان جنگل حرا قشم

جنگل حرا قشم، گنجینه‌ای ارزشمند نه تنها از نظر زیبایی طبیعی، بلکه از نظر خواص درمانی نیز به شمار می‌رود.

بومیان جزیره قشم از دیرباز از برگ‌ها، ریشه‌ها و شیره درختان حرا برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌کردند.

عکس جنگل حرا قشم

برگ‌های درختان جنگل حرا قشم به عنوان ضد التهاب و مسکن کاربرد دارند و از آنها برای درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس استفاده می‌شود.

ریشه‌های درختان حرا نیز خواص درمانی فراوانی دارند و از آنها برای درمان بیماری‌های گوارشی و تنظیم قند خون استفاده می‌شود.

شیره درختان حرا نیز خاصیت ضد میکروبی دارد و برای درمان عفونت‌ها و جراحات به کار می‌رود.

علاوه بر خواص درمانی، جنگل حرا قشم برای بومیان جزیره منبع درآمد نیز به شمار می‌رود. هرس شاخه‌های درختان حرا در فصل‌های خاصی از سال انجام می‌شود و از شاخه‌های هرس شده برای مصارف مختلفی مانند تولید زغال، ساخت سبد و حصیر و حصارکشی استفاده می‌شود.

جنگل حرا قشم کجاست؟

جنگل حرا قشم، این گنجینه‌ی طبیعی بی‌نظیر، در شمال غربی جزیره‌ی قشم و در تنگه‌ی خوران واقع شده است.

برای رسیدن به این جنگل، می‌توانید از طریق اسکله‌ی طبل یا اسکله‌ی سهیلی با قایق به دل آب‌های نیلگون خلیج فارس بزنید و سفری به یادماندنی را در میان انبوه درختان حرا تجربه کنید. البته این قایق را ناخدایی کاربلد باید سکان داری کند.

مسیر دسترسی به جنگل حرا قشم به راحتی برای گردشگران مشخص شده است و تابلوهای راهنما شما را در رسیدن به این مقصد یاری خواهند رساند.

آدرس جنگل حرا قشم

استان هرمزگان، جزیره قشم، شهرک جدید گورزین، جاده جنگل حرا

لوکیشن جنگل حرا قشم

قیمت بلیط جنگل حرا قشم 1403

قیمت بلیط جنگل حرا قشم
قیمت بلیط جنگل حرا قشم ۱۴۰۳

جنگل حرا قشم نیاز به پرداخت ورودی ندارد، اما شما باید یک قایق اجاره کنید که معمولا ظرفیت 6نفره دارد و به ازای هر نفر حدود 100 تا 120 هزار تومان باید بپردازید.

همچنین بخوانید:  پوکت مقصدی ایده‌آل برای عاشقان خرید؛ از برندهای لوکس تا سوغات‌های محلی

گونه های جانوری جنگل حرا قشم

جنگل حرا قشم، بهشت پرندگان، مامنی امن برای گونه‌های مختلف جانوری است.

پرندگان مهاجر، میهمانان فصلی این جنگل سرسبز، در فصل پاییز و زمستان به خیل ساکنان دائمی حرا می‌پیوندند. حواصیل بزرگ، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، گیلانشاه، سلیم خاکستری، کاکائی و صدها پرنده‌ی رنگارنگ دیگر، آسمان حرا را با پرواز خود زینت می‌بخشند و نغمه‌های دلنشین خود را در گوش موج‌ها و نسیم نجوا می‌کنند.

آبزیان و دوزیستان نیز از ساکنان دائمی این زیستگاه بکر هستند. ماهی‌ها، خرچنگ‌ها، میگوها، مارهای دریایی و لاک‌پشت‌ها در کانال‌های آبی و مابین درختان حرا به زندگی خود ادامه می‌دهند و تنوع زیستی این منطقه را به نمایش می‌گذارند.

مشاهده این گونه‌های جانوری در زیستگاه طبیعی خود، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است.

رازهای شگفت‌انگیز جنگل حرا قشم: سفری به سرزمین اسرارآمیز

جنگل حرا قشم, مرواریدی در میان آب‌های نیلگون خلیج فارس، با رازها و شگفتی‌های بی‌شماری که در دل خود جای داده، هر ساله گردشگران و طبیعت‌دوستان بسیاری را به سوی خود رهنمون می‌کند. این جنگل انبوه که در پهنه‌ای به وسعت بیش از 2000 هکتار گسترده شده، زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری منحصر به فردی است و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه قشم شناخته می‌شود.

درختان حرا, با نام علمی ابوعلی سینا, ساکنان اصلی این سرزمین اسرارآمیز هستند. این درختان شگفت‌انگیز که ریشه‌هایشان در آب شور فرو رفته و شاخه‌هایشان به آسمان سر کشیده، با جزر و مد خلیج فارس سازگاری یافته‌اند. در هنگام مد, تا گلوگاه درخت در آب فرو رفته و گویی در اعماق اقیانوس غوطه‌ور می‌شوند، اما با فرا رسیدن جزر, ریشه‌هایشان از آب بیرون می‌آیند و گویی در خشکی ریشه دوانده‌اند. این تناوب غرق شدن و بیرون آمدن از آب، یکی از رازهای شگفت‌انگیز بقا و پویایی این درختان است.

جنگل حرا قشم، بهشت پرندگان نیز نامیده می‌شود. بیش از 8 نوع عقاب و پرنده شکاری در این جنگل زندگی می‌کنند و شاهین سینه خیاری، شکارچی ماهر آسمان، به واسطه موش‌خرماهای حرا به این سرزمین کشیده شده است. خرچنگ گیتارزن, با یک دست کوتاه و یکی بلند شبیه گیتار, از دیگر ساکنان منحصر به فرد این جنگل است. ماهی گِل خورک, موجودی شگفت‌انگیز که تا زمانی که بدنش مرطوب باشد می‌تواند در خشکی زنده بماند و از گل تغذیه کند، راز دیگری از عجایب حرا است.

همچنین بخوانید:  مراحل و هزینه پاسپورت

درختان حرا در اوایل تابستان گل‌های معطری می‌دهند و میوه‌ای که بومی‌ها به آن خرک یا کنگ می‌گویند، اواخر تابستان به بار می‌نشیند. این میوه که در ابتدا سبز است، به رنگ زرد و سپس سیاه در می‌آید. جوانه‌ها در داخل میوه و روی درخت شکل می‌گیرند و پس از جدا شدن از درخت، در هر جایی که بیفتند، ریشه می‌کنند و به حرایی نو تبدیل می‌شوند.

رازهای جنگل حرا قشم به همین جا ختم نمی‌شوند. اولین دهل قشم از تنه درختان حرا ساخته شده است و چوب این درختان به دلیل نداشتن دود سیاه در هنگام سوختن و جذب آب نمک و مواد چربی, برای تولید زغال بسیار مناسب است.

سفر به جنگل حرا قشم, سفری به دنیای اسرارآمیز و شگفت‌انگیز طبیعت است. سفری که در آن، با رازهای بقا و سازگاری درختان حرا, تنوع بی‌نظیر جانوری و زیبایی‌های منحصر به فرد این منطقه آشنا خواهید شد.

بهترین زمان سفر به جنگل حرا قشم

بهترین زمان سفر به جنگل حرا قشم به سلیقه شما و هدفتان از سفر بستگی دارد.

اگر به دنبال لذت بردن از آب و هوای خنک و مطبوع هستید، پاییز و زمستان فصول ایده‌آلی برای سفر به این منطقه هستند. در این فصل‌ها، گرمای هوا کمتر است و می‌توانید از پیاده‌روی و گشت‌وگذار در جنگل حرا بدون اذیت شدن از گرما لذت ببرید.

تحقیق در مورد جنگل حرا قشم
عکس های جنگل حرا قشم

همچنین، در پاییز و زمستان، پرندگان مهاجر به جنگل حرا می‌آیند و تماشای آنها می‌تواند تجربه‌ای فوق‌العاده باشد.

اگر به دنبال دیدن درختان حرا در حالت شکوفه هستید، بهار زمان مناسبی برای سفر به این منطقه است. در این فصل، درختان حرا شکوفه‌های زیبایی می‌دهند و عطر دل‌انگیز آنها در فضای جنگل پراکنده می‌شود.

تابستان گرم‌ترین فصل سال در قشم است و سفر به جنگل حرا در این فصل می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. با این حال، اگر به دنبال سفری کم‌هزینه‌تر هستید و جمعیت کمتری را در جنگل ترجیح می‌دهید، تابستان می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

جاهای دیدنی نزدیک به جنگل حرا قشم

سفر به جنگل حرا قشم فرصتی عالی برای بازدید از دیگر جاذبه‌های گردشگری این جزیره زیبا نیز فراهم می‌کند.

در نزدیکی جنگل حرا، مکان‌های دیدنی متعددی وجود دارد که می‌توانید از آنها دیدن کنید. غار خربس با قدمت چندین هزار ساله، یکی از این مکان‌ها است. قلعه پرتغالی‌ها یادگاری از دوران استعمار، در فاصله کوتاهی از جنگل حرا واقع شده است.

اگر به دنبال تفریحات آبی هستید، می‌توانید به پارک آبی خلیج فارس بروید یا در سواحل زیبای جنوب جزیره قشم شنا کنید.

بازدید از بازارهای سنتی قشم نیز می‌تواند تجربه‌ای جالب و به یادماندنی باشد. در این بازارها می‌توانید صنایع دستی و سوغاتی‌های قشم را خریداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا