مکان های تاریخی

غار نمکدان قشم؛ قدمت غار نمکدان قشم و تاریخ با شکوه آن

Rate this post

در میان انبوه جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ایران، جزیره قشم نگین درخشانی است که هر ساله گردشگران بی‌شماری را به خود جذب می‌کند. در میان جاهای دیدنی قشم، غار نمکدان قشم با عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان، خودنمایی می‌کند و تجربه‌ای منحصر به فرد و شگفت‌انگیز را به بازدیدکنندگانش هدیه می‌دهد.

این غار شگفت‌انگیز، که در جنوب غربی جزیره قشم واقع شده، با دارا بودن تونل‌های پیچ در پیچ، قندیل‌های نمکی در اشکال و اندازه‌های مختلف، و تالارهای عظیم، هر گردشگری را مجذوب زیبایی و عظمت خود می‌کند. قدم زدن در این غار، نه تنها یک تفریح هیجان‌انگیز است، بلکه فواید سلامتی بسیاری نیز برای تنفس و سیستم ایمنی بدن دارد.

غار نمکدان قشم، به عنوان یکی از ژئوپارک‌های قشم، علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، از نظر تاریخی نیز حائز اهمیت است. شواهد نشان می‌دهد که از این غار در گذشته برای استخراج نمک استفاده می‌شده است.

اگر به دنبال سفری متفاوت و خاطره‌انگیز هستید، غار نمکدان قشم را در برنامه سفر خود به جزیره قشم قرار دهید. در این غار، نه تنها شاهد یکی از عجایب خلقت خواهید بود، بلکه می‌توانید از فواید سلامتی آن نیز بهره‌مند شوید.

 

قدمت غار نمکدان قشم

قدمت غار نمکدان قشم
عکس غار نمکدان قشم

غار نمکدان قشم، که به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان شناخته می‌شود، نه تنها از نظر فواید سلامتی، بلکه از نظر قدمت و تاریخچه نیز، جاذبه‌ای منحصر به فرد محسوب می‌شود.

با قدم گذاشتن در این غار، گویی در گذرگاه میلیون‌ها سال قدم می‌زنید و لایه‌های مختلف تاریخ زمین را ورق می‌زنید. قدمت نمک‌های این غار به دوره کامبرین، حدود 570 میلیون سال پیش، باز می‌گردد. این نمک‌ها که در طول این سال‌های طولانی به آرامی شکل گرفته‌اند، گویی حکایات ناگفته‌ای از گذشته زمین را در خود نهفته دارند.

غار نمکدان قشم، با دارا بودن این سابقه طولانی، نه‌تنها یک جاذبه طبیعی، بلکه یک موزه طبیعی نیز محسوب می‌شود. سفری به این غار، فرصتی است برای آشنایی با تاریخ کهن زمین و تجربه حس شگفت‌زدگی از عظمت طبیعت.

همچنین بخوانید:  جاذبه های گردشگری شهر ری استان تهران

غار نمکدان قشم: شاهکاری از خلقت در دل زمین

غار نمکدان قشم، این شگفت‌انگیز طبیعت، که عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان را نیز به خود یدک می‌کشد، حاصل فرآیندی پیچیده و طولانی در طول میلیون‌ها سال است. برای درک بهتر عظمت و زیبایی این غار، نگاهی به چگونگی پیدایش آن خواهیم انداخت.

سفر پیدایش غار نمکدان قشم به حدود 570 میلیون سال پیش، به دوره کامبرین، باز می‌گردد. در آن زمان، این منطقه پوشیده از دریا بود. در اثر تبخیر تدریجی آب دریا، لایه‌های ضخیمی از نمک در این ناحیه رسوب کرد. با گذشت زمان و بر اثر حرکات زمین‌شناسی، این لایه‌های نمکی فشرده شده و به تدریج بالا آمدند.

عوامل دیگری مانند بارش باران و فرسایش نیز در شکل‌گیری این غار نقش داشته‌اند. آب باران با نفوذ به لایه‌های نمک، مسیرهایی را در دل آنها ایجاد کرده و به مرور زمان، این مسیرها به تونل‌ها و تالارهای عظیمی تبدیل شده‌اند.

قندیل‌های نمکی که در اشکال و اندازه‌های مختلف در غار مشاهده می‌شوند، نیز حاصل فرآیندی مشابه هستند. قطرات آب شور که از سقف غار به پایین می‌چکد، با تبخیر تدریجی خود، نمک‌های موجود را رسوب می‌دهند و به مرور زمان، این رسوبات به قندیل‌های نمکی بدل می‌شوند.

غار نمکدان قشم: راز سر به مهر جزیره در دل کوهستان

درباره غار نمکدان قشم
اطلاعات غار نمکدان قشم

داستان کشف غار نمکدان قشم، به سال 1377 شمسی باز می‌گردد. در آن سال، گروهی از زمین‌شناسان جمهوری چک و دانشگاه شیراز، برای بررسی و مطالعه زمین‌شناسی جزیره قشم راهی این سرزمین شگفت‌انگیز شدند.

در حین گشت‌وگذار در این جزیره، این گروه از محققان به طور اتفاقی، با گنبدی نمکی در جنوب غربی قشم برخوردند. کنجکاوی آنها را بر آن داشت تا به کاوش در این منطقه بپردازند و در نهایت، موفق به کشف دهانه غاری شدند که بعدها به نام “غار نمکدان” مشهور شد.

همچنین بخوانید:  جاذبه های گردشگری کازرون؛ نگین زیبای فارس

ورود به این غار، آغاز سفری شگفت‌انگیز برای این محققان بود. آنها در تونل‌های پیچ در پیچ و تالارهای عظیم این غار قدم گذاشتند و شاهد قندیل‌های نمکی در اشکال و اندازه‌های مختلف، مجسمه‌های نمکی و تلالو نور بر روی دیوارهای نمکی غار بودند.

نام “غار نمکدان” نیز داستانی جالب دارد. در حین کاوش در این غار، این گروه از محققان به دریاچه‌ای زیرزمینی برخوردند که آب آن بسیار شور و غلیظ بود. برای عبور از این دریاچه، آنها مجبور شدند لباس‌های خود را دربیاورند و به صورت برهنه شنا کنند. به همین دلیل، بعدها این غار به نام “غار سه مرد برهنه” نیز شهرت یافت.

کشف غار نمکدان قشم، نه تنها یک جاذبه گردشگری جدید را به فهرست جاذبه‌های ایران اضافه کرد، بلکه از نظر علمی نیز اهمیت زیادی داشت. این غار، با دارا بودن قدمت میلیون‌ها ساله، گواهی بر تحولات زمین‌شناسی این منطقه در طول اعصار گذشته است.

غار نمکدان قشم کجاست؟

غار نمکدان قشم، طولانی‌ترین غار نمکی جهان، در جنوب غربی جزیره قشم و در نزدیکی روستای سلخ واقع شده است. این غار با فاصله حدود 90 کیلومتری از شهر قشم، در میان دشت‌های گرم و خشک این جزیره خودنمایی می‌کند.

 

مسیر دسترسی به غار نمکدان قشم

مسیر دسترسی به غار نمکدان قشم
لوکیشن غار نمکدان قشم
  • مسیر دسترسی به غار نمکدان قشم، از طریق دو مسیر اصلی امکان‌پذیر است. مسیر اول از طریق شهر قشم، رمکان، تنبان و طبل به سمت ساحل شمالی جزیره و سپس از طریق روستاهای چاهو و درکو به غار می‌رسد.
  • مسیر دوم نیز از طریق جاده قشم به بندرعباس و سپس از طریق جاده فرعی به سمت روستای سلخ و نهایتا غار نمکدان طی می‌شود.
همچنین بخوانید:  جاذبه های گردشگری شهرکرد استان چهارمحال بختیاری

برای رسیدن به غار نمکدان، باید حدود 2 کیلومتر پیاده‌روی در مسیر کوهستانی طی کنید. این پیاده‌روی، فرصتی مناسب برای لذت بردن از طبیعت بکر و منحصر به فرد جزیره قشم است.

بازدید از غار نمکدان قشم، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی و هیجان‌انگیز خواهد بود. در این غار، می‌توانید شاهد قندیل‌های نمکی در اشکال و اندازه‌های مختلف، تالارهای عظیم و تونل‌های پیچ در پیچ باشید. همچنین، تنفس در هوای این غار، فواید سلامتی بسیاری برای سیستم تنفسی و ایمنی بدن دارد.

لوکیشن غار نمکدان قشم

 

جاهای دیدنی نزدیک غار نمکدان قشم

غار نمکدان قشم، تنها جاذبه‌ی دیدنی این جزیره‌ی شگفت‌انگیز نیست. در اطراف این غار، می‌توانید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی دیگری نیز دیدن کنید و سفری خاطره‌انگیز را برای خود رقم بزنید.

  • تنگه چاهکوه قشم: در فاصله‌ی چند کیلومتری از غار نمکدان، تنگه‌ای با نام “تنگه چاهکوه” واقع شده است. این تنگه، با دیواره‌های بلند و صخره‌ای، منظره‌ای بی‌نظیر را به نمایش می‌گذارد. در میان این تنگه، چشمه‌ای نیز وجود دارد که آب آن خاصیت‌های درمانی دارد.
  • جزایر ناز قشم: در فاصله‌ی چند کیلومتری از غار نمکدان، دو جزیره‌ی کوچک و شنی به نام “جزایر ناز” قرار دارند. این جزایر، که در هنگام جزر و مد به یکدیگر متصل می‌شوند، از جمله جاذبه‌های محبوب قشم هستند.
  • جنگل حرا قشم: در فاصله‌ی چند کیلومتری از غار نمکدان، جنگلی انبوه از درختان حرا به چشم می‌خورد. این جنگل، که در میان آب دریا واقع شده است، منظره‌ای منحصر به فرد و چشم‌نواز را خلق می‌کند.
  • دره ستارگان قشم: در فاصله‌ی چند کیلومتری از غار نمکدان، پدیده‌ای شگفت‌انگیز با نام “دره ستارگان” وجود دارد. این دره، با حفره‌‌های متعدد در دل صخره‌ها، گویی آسمان پرستاره را به زمین آورده است.

بازدید از این جاذبه‌ها، در کنار غار نمکدان، تجربه‌ای کامل و بی‌نظیر از سفر به جزیره‌ی قشم را به شما هدیه خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا