ایرانگردی

میبد یزد

Rate this post

میبد یزد

میبد یزد  که یکی از جادبه ای گردشگری و توریستی میباشد که همانند نگین درخشانی در  خطه کویر مرکزی ایران قرار دارد و دارای تاریخی کهن میباشد.

مورخان بنای شهر میبد را به شاه مؤبد از شاهان ساسانی، یا میبدار از سرهنگان یزدگرد نسبت داده که از یک دیدگاه نام میبد، تغییر یافته ای از واژه موبد است و از دیدگاه دوم واژه میبد، اختصاری از کلمه میبدار مباشد.

 

این مطلب جامع در مجله سفر،  گردشگری و ایرانگردی سفر پیش را به هیچ عنوان از دست ندهید.

میبد یزد - سفر پیش

شهر میبد

شهر میبد زیبایی‌های وصف نشدنی دارد. در صورتی که این شهر را در چند عبارت به طور خلاصه معرفی کنیم میتوانیم به زیلوی یزدی، کاشی میبد کاروانسرای شاه عباسی و نارین قلعه اشاره کنیم. در سال ۱۳۹۷  شهر میبد به عنوان پایتخت جهانی زیلو معرفی شد و افتخار دیگری را نسیب مردم سخت کوش و میهمان نواز یزد کرد.

میبد یزد

تاریخچه میبد یزد

یزگرد دوم سه نفر از سرداران خود به نام های بیده، میبد، عَقدا را مامور کرد تا سه دهستان در کَثِه (در زمان ساسانیان کَثَه، به معنای دژ مستحکم بود) به وجود آورند. آنان سه با اطاعت از فرمان شاه، به ترتیب دهستان هایی با نام خود ایجاد کردنند.

در دوره‌ی ساسانیان به تدریج شهر یزد آباد گشت ، تا زمان که یزدگرد سوم از لشکر عثمان شکست خورد و مردم یزد جزیه پیرو آیین زرتشتی را پذیرفتن . بعدها دین اسلام در آنجا نفوذ و غالب مردم شهر به اسلام روی آوردنند . این چننین بود که داستان میبد آغاز و نام آن در خاک ایران ثبت شد.

میبد

مکان

شهرستان میبد در پنجاه کیلومتری شمال غربی یزد قرار گرفته و یکی از کانون‌های اولیه‌ی یکجانشینی در ایران بوده است که در قلمرو پهناور یزد قرار گرفته.

همچنین بخوانید:  مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان؛ بنایی تاریخی و بی نظیر

این شهرستان دارای  آثار مهمی همچون مسجد جامع میبد، خانه سالار، کاورانسرای شاه عباسی، یخچال خشتی، برج کبوتر خانه، پاپارخانه، کهن دژ نارین قلعه، بقاع متبرکه، بادگیرها، باغ های تاریخی ایرانی که از مهمترین جاذبه های  دیدنی میبد میباشد .

منبع : dobaresafar.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا