دانستنی های سفر

چگونه از طبیعت محافظت کنیم؟ | 10 روش حفاظت از محیط زیست

Rate this post
حفاظت از محیط زیست در سفر، یک مسئولیت اجتماعی مهم است که هر مسافر و طبیعت گردی باید به آن توجه کند. استفاده از وسایل نقلیه کم مصرف سوخت، بازیافت زباله‌ها، و کم کردن مصرف آب و انرژی در هتل‌ها و اقامتگاه‌ها تنها برخی از راهکارهایی هستند که می‌توانند به حفظ محیط زیست در سفر کمک کنند.
همچنین، انتخاب محل‌های گردشگری مناسب که در برگیرنده احترام به طبیعت و جوامع محلی باشد، نقش بسیار مهمی در حفظ تعادل زیست‌بوم دارد.
آگاهی از اثرات منفی فعالیت‌های گردشگری بر محیط زیست و تلاش برای کاهش آن‌ها، می‌تواند به حفظ زیبایی‌های طبیعی و محیط زیست جهانی کمک کند و از دسترسی آینده‌ای برای سفرهای لذت‌بخش برای نسل‌های آینده اطمینان حاصل کند.
این مطلب جامع در مجله سفر و گردشگری سفر پیش را به هیچ عنوان از دست ندهید.

همچنین حفاظت از محیط زیست، موجب سلامت انسان ها و توسعه پایدار است. اما برای حفظ محیط زیست و احترام به آن باید چه کرد؟ چگونه می توان ضمن آسیب نزدن به محیط زیست، از حال و هوای طبیعت لذت برد؟ در ادامه این مقاله از سفر پیش به معرفی ۱۰ روش برای حفاظت از محیط زیست پرداخته‌ایم.

 

به منظور حفاظت و احترام به محیط زیست، اقداماتی را می توان انجام داد که بدون آسیب رساندن به آن، بتوانیم از طبیعت لذت ببریم.

 

استفاده از کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی

سعی کنید به جای کیسه های پلاستیکی، از ساک ها و کیسه های پارچه ای در اندازه های متفاوت و کاریردهای گوناگون استفاده کنید.  هنگام خرید از فروشگاه ها، به کیسه های پلاستیکی، نه بگویید و همیشه کیسه های پارچه ای خود را همراه داشته باشید. به این ترتیب زباله کمتری تولید می شود و پلاستیک کمتری وارد چرخه طبیعت می شود.

همچنین بخوانید:  سفر و سلامت روان ، ۵ دلیل بر چرایی تاثیر مثبت سفر بر سلامت روح و روان!

همچنین برای دریافت اطلاعاتی مفید درباره قبر حضرت آدم روی این لینک کلیک کنید.

استفاده از ظروف تجزیه پذیر و چند بار مصرف

به جای استفاده از ظروف یک بار مصرف، می توانید ظروفی که چندین بار قابل استفاده هستند، به کار ببرید. همچنین به جای استفاده از بطری های آب معدنی، می توانید قمقمه داشته باشید و به بطری های یک بار مصرف، نه بگویید.

 

راه های محافظت از محیط زیست

 

 

جمع آوری زباله ها

زباله ها را در طبیعت رها نکنید. زباله ها هم به چشم انداز طبیعت آسیب می زنند و هم موجب تجمع موجودات موذی و گسترش بیماری ها می شوند و به این ترتیب انواع آلودگی های زیست محیطی را افزایش می‌دهند.

سعی کنید هنگامی که قصد ترک کردن مکانی را دارید، پاکیزه تر از قبل باشد. جمع آوری زباله ها و نظافت محیط زیست را باید از کودکی به فرزندانمان آموزش دهیم. در بزرگسالی دیگر نمی توان این نکات بدیهی را آموزش داد!

تفکیک زباله های تر و خشک، کمک زیادی به حفظ محیط زیست می کند. این تفکیک شاید زمان بر به نظر برسد، اما تنها نیاز است که ۲ کیسه داشته باشید که زباله ها را از هم تفکیک کنید و کار بسیار آسانی است.

در مصرف خود، صرفه جویی کنید و از هدر رفتن انرزی و مواد غذایی جلوگیری کنید. مصرف به اندازه و صرفه جویی در مصرف، موجب تولید زباله کمتر و جلوگیری از هدر رفتن منابع انرژی می شود.

از پخت و پز بیش از حد پرهیز کنید تا هم زباله کمتری تولید شود و هم مواد غذایی کمتری هدر برود. پیشنهاد ما این است که از غذا های محلی استفاده کنید. به این ترتیب هم به اقتصاد آن منطقه کمک می کنید و هم از غذا هایی که پخته شده اند و آماده مصرف هستند، استفاده می کنید.

همچنین بخوانید:  سفر با دوچرخه ، نکات ایمنی در سفر با دوچرخه!

می خواهید بدانید که چه کسانی در مسجد سهله دفن هستند؟ روی همین لینک کلیک کنید.

حفظ پاکیزگی و صرفه جویی در مصرف آب

منابع آب محدود هستند و این فقط مختص شهر شما نیست. صرفه جویی در مصرف آب و حفظ پاکیزگی منابع آب و رودخانه ها، وظیفه همه ما است. باز نگذاشتن شیر آب، خودداری از شستشوی بیش از حد، استفاده از ابزار هایی جهت کاهش مصرف آب، مواردی هستند که موجب محافظت از منابع آبی هستند. همچنین در آب رودخانه ها، برای شستشو از مواد شوینده استفاده نکنید.

 

چگونه به طبیعت کمک کنیم

 

حفظ سکوت و آرامش در طبیعت

طبیعت محل زندگی جانداران مختلفی می‌باشد و ما به نوعی وارد حریم زندگی آنها می‌شویم، از این رو باید مواردی را رعایت کنیم تا در روند زندگی آنها خللی وارد نشود و همیشه در این اندیشه باشیم که چگونه به طبیعت کمک کنیم.

یکی از این موارد خودداری از سر و صداهای مزاحم و بلند می‌باشد. صداهای غیرعادی مانند پخش آهنگ با صدای زیاد و یا صدای موتور ماشین‌ها و همچنین صدای افراد و همهمه‌ها می‌تواند باعث ترساندن موجودات مختلف شود و در نتیجه این ترس آنها محل زندگی خود را ترک کنند.

این امر باعث به خطر افتادن محیط زیست و جان موجودات مختلف می شود. خیلی از موجودات در اثر صداهای بلند و غیرعادی دچار مرگ در اثر استرس می شوند و یا از محل زندگی خود فرار می کنند که خطرات و مشکلات دیگری برای آنها در پی دارد.

محافظت از پوشش گیاهی و درختان

گیاهان و پوشش گیاهی، عامل تصفیه هوا و کاهش دی اکسید کربن هوا هستند. از شکستن شاخه درختان، چیدن گل ها، خم کردن نهال ها جلوگیری کنید و به دیگران هم آموزش دهیم. جنگل ها، ریه های زمین هستند. از آن ها محافظت کنیم.

 

راه های محافظت از طبیعت

 

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

به منظور کاهش آلودگی، کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه ها، می توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. به این ترتیب دود و آسیب کمتری به طبیعت و محیط زیست تحمیل می شود. همچنین می توانید از دوچرخه های کرایه ای، برای تردد در سطح شهر استفاده کنید. استفاده از دوچرخه و یا پیاده روی در مسیر های کوتاه، هم ورزش است و هم از راه های محافظت از طبیعت به شمار می رود.

همچنین بخوانید:  خواب در هواپیما ؛ نکاتی که برای یک خواب راحت باید رعایت کنید!

آیا می دانستید، با افزایش بار خودرو، میزان مصرف سوخت نیز افزایش پیدا می کند. برای کاهش مصرف سوخت، کاهش هزینه ها و کاهش آلودگی هوا، از همراه بردن اقلام و وسایل غیر ضروری خودداری کنید. البته سبک سفر کردن می تواند آرامش بیشتری برایتان ایجاد کند.

به اقامتگاه ها و هتل های سبز مراجعه کنید

برخی از هتل ها و اقامتگاه ها هستند که در راستای گردشگری پایدار، برخوردی مسئولانه در قبال طبیعت و محیط زیست دارند. این هتل ها، که هتل سبز نامیده می شوند، تلاش می کنند تا زباله و گاز های سمی کمتری تولید کنند. این هتل ها تلاش می کنند تا از منابع انرژی تجدید پذیر استفاده کنند و در مصرف انرژی صرفه جویی کنند.

دفن کردن پسماند‌های غذا

می‌دانیم که بسیاری از مواد در طبیعت تجزیه می‌شوند. برای مثال پسماند‌های غذایی مانند تفاله چای، پوست میوه‌ها، خرده‌های نان، پوست تخم مرغ، پوست آجیل‌ها ومعمولا پس از یک سفر طبیعت گردی روی دست ما می‌مانند. درست است که این مواد قابل تجزیه در طبیعت هستند اما نباید آن‌ها را در طبیعت رها کنیم.

 

چگونه می توانیم از طبیعت محافظت کنیم

 

چگونه می توانیم از طبیعت محافظت کنیم؟

اگر در مکان‌های مرطوب مانند جنگل و کوهستان هستید، یک گودال کوچک حفر کنید، پسماند‌های غذایی را درون آن بریزید و با کمی آب آن‌ها را مرطوب نمایید. سپس روی تمام پسماند‌ها را با خاک بپوشانید. به این ترتیب به تجزیه سریع‌تر مواد کمک کرده‌اید. همچنین ظاهر طبیعت با پسماند‌های غذایی آلوده و کثیف به نظر نمی‌آید

به طور کلی باید به یاد داشته باشیم که قصد ما از سفر به طبیعت، آشتی با آن است. بنابراین وقتی طبیعت را ترک می‌کنید کوچکترین اثری از خود بر جای نگذارید. نظم طبیعت با کوچکترین دخالت ما دچار اختلال می‌گردد.

روش های حفاظت از محیط زیست و کمک به سالم بودن طبیعت، زیاد هستند و اگر کسی دغدغه محافظت از محیط زیست را داشته باشد، قطعا خودش خوب می داند که چگونه می تواند در این جهت اقداماتی داشته باشد. اما شما کدام یک از این روش ها را به کار بسته اید تا از محیط زیست و طبیعت زیبا حراست کنید؟

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا