کسب و کار

شرایط دریافت بورسیه تحصیل در هلند

Rate this post

1. بررسی تحصیل در هلند

تحصیل در هلند رویای دانشجویان بسیاری است و کیفیت آموزش و حتی زیبایی‌های این کشور همواره به این رویا دامن می‌زنند اما مسائل مالی می‌تواند متقاضیان تحصیل کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی تحصیل دکترا در هلند را به تردید بیندازد. خبر خوب این است که بورسیه تحصیلی هلند به شما کمک می‌کند تا این دغدغه مالی را کنار بگذارید و به جای آن، به تحصیل رایگان در هلند فکر کنید. ما در این مطلب مفصلاً درباره بورسیه تحصیلی هلند حرف می‌زنیم و شرایط مختلف کنترل هزینه های تحصیل را برایتان شرح می‌دهیم. با ما باشید.

2. مزایای تحصیل در هلند

هلند به عنوان کشوری که روی بخش آموزشی خود سرمایه‌گذاری کرده است و همواره انتخاب مهاجران زیادی برای زندگی است، مزایای متعددی را نیز در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار داده. به عنوان مثال شما می‌توانید در تمامی مقاطع در هلند درس بخوانید، پس 3 مسیر اصلی پیشِ روی همه دانشجویان است:

 • تحصیل کارشناسی در هلند
 • تحصیل کارشناسی ارشد در هلند
 • تحصیل دکترا در هلند

همچنین رشته های متنوعی در تمامی این مقاطع ارائه می‌شوند و دست دانشجویان برای انتخاب رشته باز است.

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در هلند، امکان تحصیل با هزینه مناسب است. اگرچه در اکثر موارد امکان تحصیل کاملاً رایگان ممکن نمی‌شود، همواره بورسیه تحصیلی هلند شما را به سمت آن سوق می‌دهد. اگر بخواهیم از مزایای مالی تحصیل در هلند حرف بزنیم، به فهرست زیر می‌رسیم:

 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی هلند
 • اجازه کار دانشجویی در هلند
 • هزینه مناسب زندگی در هلند
 • مقرون‌به‌صرفه بودن شهریه بسیاری از بهترین دانشگاه های هلند

درباره هر یک از این موارد در ادامه شرح کاملی می‌دهیم. همراه ما باشید.

3. هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند را چند عامل اصلی تعیین می‌کنند:

 • مقطع تحصیلی: اینکه مشغول به تحصیل کارشناسی در هلند هستید یا برای تحصیل دکترا در هلند پذیرش گرفته‌اید، بر مبلغ شهریه ای که می‌پردازید، موثر است.
 • دانشگاه انتخابی: بدون شک برخی از دانشگاه های هلند شهریه کمتری نسبت به سایر دانشگاه های این کشور دریافت می‌کنند. فراموش نکنید برخی از دانشگاه ها نیز به صورت مستقل بورسیه تحصیلی هلند را ارائه می‌کنند.
 • رشته تحصیلی: مهم است که برای تحصیل در هلند چه رشته‌ای را انتخاب می‌کنید و بعضی رشته ها مانند MBA مطمئناً هزینه بیشتری نسبت به سایر رشته ها دارند.

با توجه به تمام مواردی که ذکر کردیم، اگر بخواهیم بازه‌ای کلی از هزینه تحصیل در هلند ارائه دهیم به مبلغی بین 6000 تا 20000 یورو در سال می‌رسیم اما اگر می‌خواهیم به تحصیل رایگان در هلند مشغول شوید، در ادامه شرایط مختلف رسیدن به آن را بررسی خواهیم کرد.

همچنین بخوانید:  عوارض پرواز؛ اثرات جسمی سفر با هواپیما و راه حل ها

 

 

 

تحصیل رایگان در هلند

4. تحصیل رایگان در هلند

پیش‌تر بازه‌ای بزرگ برای میانگین هزینه تحصیل در هلند ارائه دادیم اما اگر همچنان این اعداد برای دانشجویان زیاد باشد، چه کار باید بکنند یا چه راهی مقابل آن‌هاست؟

هر دانشجو به چند شیوه اصلی می‌تواند هزینه تحصیل در هلند را مدیریت کند و حتی آن را به صفر برساند. برای مثال با دریافت بورسیه تحصیلی هلند، اصلی‌ترین روش تحصیل رایگان در این کشور، بخش زیادی از هزینه های هر دانشجو کاهش می‌یابد. همچنین تحقیق کامل درباره دانشگاه انتخابی و بررسی اینکه اولاً شهریه دانشگاه چقدر است و آیا دانشگاه دیگری با همان کیفیت، شهریه پایین‌تری دارد یا خیر، و ثانیاً دانشگاه بورسیه تحصیلی هلند را در اختیار دانشجو قرار می‌دهد یا خیر، می‌تواند به کنترل هزینه های تحصیل کمک کند.

علاوه‌بر بورسیه و دانشگاه، هر دانشجو می‌تواند با کار همزمان با تحصیل در هلند، بخشی از هزینه های خود را بپردازد هرچند که مجموع هزینه های تحصیل و زندگی در هلند با درآمد حاصل از آن پوشش داده نخواهد شد.

5. بورسیه تحصیلی هلند

بورسیه تحصیلی هلند امکان کاهش هزینه های تحصیل و حتی تحصیل رایگان در هلند را فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزایای بورسیه تحصیلی هلند، تنوع آن است. ما در فهرست زیر انواع بورسیه تحصیلی هلند را ذکر کرده‌ایم:

 • بورسیه دولتی
 • بورسیه خصوصی
 • بورسیه دانشگاهی

اگر می‌خواهید با نمونه های عینی‌تر بورسیه تحصیلی هلند آشنا شوید، به جدول زیر دقت کنید. ما در این جدول ضمن معرفی برخی از مهم‌ترین بورسیه ها برای تحصیل لیسانس، فوق لیسانس و تحصیل دکترا در هلند، شرایط کلی آن‌ها را ذکر کرده‌ایم:

نام بورسیه تحصیلی هلند شرایط بورسیه تحصیلی هلند
بورسیه تحصیلی هلند (Holland Scholarship) –         حداقل کمک هزینه: 5000 یورو

–         شرایط: اخذ پذیرش برای تحصیل برنامه تمام وقت در هلند

اراسموس پلاس (Erasmus+) –         بورسیه بین‌المللی

–         عموماً برای برنامه های تحصیلی کوتاه مدت

–         مختص دانشجویانی با ملیت کشورهای اتحادیه اروپا

Leiden University Excellence Scholarship –         شامل حال تمامی دانشجویان (فارغ از ملیت)

–         ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد

–         در دسترس دانشجویان دانشکده هایی مانند پزشکی، علوم اجتماعی و رفتاری، حقوق و …

بورسیه دانشگاه توئنته (University of Twente Scholarship) –         پرداخت کمک هزینه ای بین 3000 تا 22000 یورو در سال

–         مختص دانشجویان برتر (فارغ از ملیت)

–         ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد

Utrecht Excellence Scholarships –         مختص دانشجویان برتری که ملیت کشورهای اتحادیه اروپا را ندارند (Non-Eu)

–         پرداخت هزینه تحصیل (شهریه) + هزینه زندگی

 

شرایط مالی تحصیل دکترا در هلند چگونه است؟ آیا امکان کار دانشجویی در هلند وجود دارد؟ پاسخ این سوالات را در ادامه مطلب خواهید یافت. همراه ما بمانید.

 

 

بورسیه تحصیلی هلند

6. تحصیل رایگان دکترا در هلند

اگر مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده‌اید و قصد ادامه تحصیل دارید، تحصیل دکترا در هلند انتخابی مناسب برای شماست چرا که نه تنها بهترین دانشگاه های این کشور بالاترین کیفیت آموزشی و پژوهشی را در اختیار شما قرار می‌دهند، بلکه امکان دریافت حقوق ماهانه و در نتیجه پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در هلند از این راه برای شما وجود دارد.

همچنین به خاطر داشته باشید که تحصیل دکترا در هلند با دریافت بورسیه نیز امکان‌پذیر است. بورسیه تحصیلی هلند برای تحصیل مقطع دکترا را در فهرست زیر بشناسید:

 • Erasmus+
 • The Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences (KNAW)
 • The Netherlands Organisation for Scientific Research (NOW)

7. کار دانشجویی در هلند

درباره تحصیل دکترا در کانادا که پیش‌تر حرف زدیم و گفتیم که شما با تحصیل این مقطع، درآمدی ماهانه از دانشگاه دریافت می‌کنید بنابراین شما استخدام دانشگاه هستید و بحث کار دانشجویی خارج از دانشگاه و پروژه انتخابی شما برای تحصیل دکترا در هلند، مطرح نیست.

اگر دانشجوی سایر مقاطع تحصیلی هستید، خبر خوب برای شما این است که بر اساس قوانین هلند شما مجاز هستید که همزمان با تحصیل در این کشور، کار پاره وقت داشته باشید و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در هلند را به این شکل بپردازید. اطلاعات بیشتر را در ادامه خواهید یافت.

7.1. مدت زمان مجاز برای کار همزمان با تحصیل در هلند چقدر است؟

بر اساس قوانین هلند، هر دانشجو می‌تواند به صورت پاره وقت و به مدت حداکثر 16 ساعت در هفته مشغول به کار دانشجویی باشد. البته در ماه هایی مثل ماه ژوئن، جولای و آگوست امکان کار فصلی نیز برای دانشجویان وجود دارد هرچند که امکان  ترکیب کار 16 ساعتی و کار فصلی برای دانشجویان وجود ندارد. البته باید بدانید که اگر شما ملیت کشورهای اتحادیه اروپا را داشته باشید، محدودیتی برای کار در هلند نخواهید داشت و حتی نیاز به اجازه کار ندارید اما دانشجویان سایر کشورها باید در چهارچوب قوانین به کار همزمان با تحصیل در هلند بپردازند.

7.2. مزایای کار دانشجویی در هلند چیست؟

کار دانشجویی در هلند قبل از هر چیز به شما امکان درآمدزایی در این کشور را می‌دهد و شما شما می‌توانید بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور را بپردازید. درآمد کار دانشجویی در هلند مناسب است و امکان پوشش دادن بخشی از هزینه ها را به شما می‌دهد و می‌تواند خیالتان را راحت کند.

یکی دیگر از مزایای کار دانشجویی در هلند کسب تجربه کاری است. به عبارت دیگر شما همزمان که مدارکی معتبر از بهترین دانشگاه های هلند دریافت می‌کنید، سابقه کار نیز به رزومه خود می‌افزایید و به این شکل امکان کاریابی در هلند و سایر کشورهای اروپایی پس از فارغ‌التحصیلی را برای خود افزایش می‌دهد.

فراموش نکنید که شما با کار همزمان با تحصیل در هلند، به تسلط خود به زبان داچ کمک می‌کنید و با مردمی که به این زبان حرف می‌زنند، ارتباط بیشتر و موثرتری خواهید داشت. بنابراین کار دانشجویی به سطح زبان شما نیز کمک خواهد کرد.

اگر قصد دارید با کار دانشجویی در هلند هزینه زندگی در این کشور را بپردازید، همراه ما بمانید تا به شما بگوییم که این هزینه چقدر است و شما به چقدر درآمد نیاز دارید.

 

 

شرایط تحصیل در هلند

8. هزینه زندگی در هلند

اگر بخواهیم دسته بندی کلی از هزینه مهاجرت تحصیلی به هلند داشته باشیم، به دو سری هزینه اصلی می‌رسیم:

 • هزینه تحصیل در هلند و شهریه دانشگاه ها (که پیش‌تر مفصلاً درباره آن صحبت کردیم)
 • هزینه زندگی در هلند

هزینه زندگی در هلند یعنی هزینه خرید و تهیه نیازهای اولیه زندگی در این کشور مانند هزینه مواد غذایی، اسکان، حمل و نقل و … اگر به دنبال جزئیات بیشتر هزینه زندگی در هلند هستید، جدول زیر را نگاه کنید. در دو ستون اول این جمله میانگین هزینه زندگی یک فرد تنها و خانواده چهارنفره (بدون هزینه اسکان) را ذکر کرده و سپس به سراغ هزینه های جزئی‌تر رفته‌ایم.

گروه مورد بررسی هزینه زندگی در هلند
یک فرد تنها 927 یورو در ماه
خانواده چهارنفره 3244 یورو در ماه
هزینه مواد غذایی 0.69 تا 17.52 یورو
هزینه کارت حمل و نقل ماهانه 80 یورو
هزینه قبوض برای هر ماه 211.47 یورو
هزینه امکانات رفاهی 12 تا 30.43 یورو
اجاره آپارتمان در هر ماه 956.25 تا 1802.58 یورو

 

9. پذیرش تحصیلی هلند

اگر شرایط مالی تحصیل در هلند برایتان مناسب است، باید به سراغ پذیرش تحصیلی این کشور بروید. برای دریافت پذیرش تحصیلی اول از همه باید یکی از برنامه های تحصیلی و دانشگاه های هلند را انتخاب کنید و سپس شرایط آن را در سایت دانشگاه به دقت مطالعه کنید. این مطالعه باید مجموعه‌ای از اطلاعات مهم را به شما بدهد؛ اطلاعاتی مثلِ:

 • تاریخ و مهلت ثبت درخواست پذیرش
 • مدارک لازم برای ثبت درخواست پذیرش

در نهایت باید مدارک لازم را آماده، در تاریخ مقرر به سایت دانشگاه مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید. آخرین مرحله، مرحله انتظار برای دریافت ایمیل حاوی پیام صدور/عدم صدور پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظرتان است.

10. ویزای تحصیلی هلند

تنها دریافت پذیرش تحصیلی هلند برای مهاجرت به این کشور کافی نیست! اگر ملیت کشورهای اتحادیه اروپا را ندارید، حتماً باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید اما اقدام برای اخذ ویزا پس از اخذ پذیرش انجام می‌شود چرا که یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی هلند، نامه پذیرش تحصیلی است.

برای دریافت ویزای تحصیلی هلند:

 • از سفارت هلند در کشور محل زندگی خود وقت بگیرید.
 • مدارک خود را جمع‌آوری کنید.
 • در تاریخ تعیین شده به سفارت بروید، مدارکتان را تحویل دهید و در مصاحبه موفق ظاهر شوید.
 • منتظر اعلام نتیجه بمانید.

اگر ویزای خود را نیز با موفقیت دریافت کردید، فاصله شما با مهاجرت تحصیلی به هلند یک بلیت خواهد بود.

در آخرین بخش از این مطلب مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به هلند و همچنین معایب تحصیل در این کشور را بیان می‌کنیم.

 

 

 

هزینه تحصیل در هلند

11. مدارک لازم برای تحصیل و بورسیه تحصیلی هلند

از جمله مهم‌ترین مدارکی که در تمام مراحل اخذ پذیرش، ویزا و حتی بورسیه تحصیلی هلند به آن‌ها نیاز دارید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آخرین مدرک تحصیلی (دیپلم برای تحصیل کارشناسی، کارشناسی برای تحصیل کارشناسی ارشد، کارشناسی ارشد برای تحصیل دکترا در هلند)
 • مدارک زبان
 • رزومه به‌روز و کامل
 • انگیزه نامه
 • مدارک شناسایی مانند عکس و پاسپورت معتبر

12. معایب تحصیل در هلند

همه آنچه که تا به اینجا درباره تحصیل در هلند گفتیم، به نوعی مزایای تحصیل در این کشور به شما می‌رفتند اما همزمان با این مزایا، نباید فراموش کنید که:

 • مهاجرت تحصیلی به هلند یعنی تحصیل و زندگی در کشوری که با بارش باران مدام همراه است.
 • همه دانشجویان موفق به دریافت بورسیه تحصیلی هلند و توانایی کنترل هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور نمی‌شوند.
 • اگرچه بهترین دانشگاه های هلند در رتبه بندی جهانی QS رتبه بالایی دارند، تنها دو مورد از آن‌ها در صد دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.
 • زبان داچ، زبان آسانی برای یادگیری نیست و شما برای ارتباط با مردم هلند و کار دانشجویی در این کشور به زبان داچ نیاز خواهید داشت.

 

برای مطالعه اطلاعات بیشتر به وب سایت سروش فردا مراجعه فرمایید.

همچنین بخوانید:  در مسیر تهران به شیراز از چه شهرهایی عبور میکنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا