کسب و کار

آیا ترکیه هنوز (2023) برای سرمایه گذاری جذابه؟!

Rate this post

از ژانویه سال 2023 قیمت فروش ملک در شهرهای مختلف ترکیه به‌ ویژه استانبول به‌ طور ناگهانی تا 25 درصد افزایش داشت. البته این مقدار افزایش قیمت به‌ دلیل تورم اقتصادی و کاهش ارزش لیر چندان دور از انتظار نبود. در این میان زلزله سهمگین اخیر هم روی بازار مسکن تأثیر گذاشت و باعث بالا رفتن قیمت اجاره و فروش املاک شد. در پی این رخدادها سؤال مهمی که برای بعضی از علاقه مندان به سرمایه گذاری در ترکیه ایجاد شد، این است که «ترکیه هم که شد شبیه ایران، پس چرا باید در ترکیه ملک بخریم؟»

این نگرانی و ابهام سرمایه ‌گذاران کاملاً قابل درک است، ولی اگر کمی دقیق و ریزبینانه به بررسی ابعاد مختلف سرمایه گذاری ملکی در ترکیه و استانبول بپردازیم، خواهیم که دید که این شک و تردید اساساً جدی نیست. اگر شما هم فکر می‌کنید ترکیه مانند ایران شده و دیگر دلیلی وجود ندارد که در این کشور سرمایه گذاری کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با هم ببینیم که ترکیه همچنان یکی از قطب‌های جذاب منطقه برای خرید ملک و سرمایه گذاری است.

 

ریسک بسیار پایین و سود قطعی خرید خانه در ترکیه

خرید هر نوع ملک از جمله آپارتمان، ویلا، آفیس و حتی واحد تجاری در همه جای دنیا یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها است، اما چرا؟ چون خیلی کم ریسک یا در واقع بدون ریسک است. به‌ علاوه اینکه سود سرمایه گذاری ملکی تقریباً قطعی و تضمین شده‌ است.

هرچند درصد و میزان سوددهی یا بازه زمانی بازگشت سرمایه هر ملک براساس لوکیشن‌های مختلف، شرایط و امکانات ملک و اعتبار پروژه‌ها با هم تفاوت دارد، ولی در مجموع بازگشت سرمایه و سوددهی آنها قطعی است. بنابراین اگر قصد خرید خانه در ترکیه را دارید، حتماً یکی از گزینه‌های خیلی خوب برای حفظ ارزش پول شما و ایجاد درامد ارزی، سرمایه گذاری ملکی است. چون:

  1. شما در حال سرمایه‌گذاری روی ملک هستید و همه جای دنیا یکی از امن‌ترین روش‌های نگهداری سرمایه، تبدیل آن به ملک است.
  2. ترکیه اقتصاد بسیار باثباتی ندارد و این موضوعی است که همه ما می‌دانیم، اما مسیر حرکتی اقتصادی ترکیه فوق العاده رو به ‌رشد است.
  3. بازار ملک و مسکن این کشور به ‌دلیل زیرساخت‌های دولتی و قوانین مهاجرتی که برای این کشور تعیین ‌شده، جذب سرمایه بسیار بالایی دارد.
  4. علاوه بر این موارد، ترکیه از لحاظ روابط سیاسی و دیپلماتیک با کل کشورهای دنیا روابط بسیار خوبی دارد و خبرها حاکی از آن است که پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا تا سال 2024 توسط وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌ طور جدی‌تر دنبال خواهد شد.
همچنین بخوانید:  سازمان TRA استرالیا

بنابراین می‌بینید که علی‌رغم وجود تورم اقتصادی، ترکیه به ‌دنبال راهکارهای رفع موانع است و سرمایه‌گذاری روی املاک ترکیه، انتخابی نیست که منجر به کاهش ارزش سرمایه شما شود، بلکه با گذشت زمان همچنان به ارزش آن افزوده خواهد شد.

 

 

سرمایه گذاری در ترکیه

هماهنگی ترکیه با جامعه مدرن اروپا و توسعه روابط بین‌الملل

ترکیه سال‌ها است که در مسیر هماهنگی با جامعه مدرن اروپا موفق بوده است؛ از سبک و پوشش ظاهری مردم گرفته تا ساختار زندگی شهری و روابط بین‌المللی. شما با هر سبک، سلیقه و پوششی می‌توانید آزادانه در ترکیه زندگی کنید. چارچوب خاصی برای مردم تعیین نشده، نظام این کشور مردم را مجبور به انتخاب رویه خاصی نکرده و همه می‌توانند با سبک زندگی مورد علاقه‌شان زندگی کنند.

این موضوع به قدری برای دولت ترکیه اهمیت دارد که اجرای طرح نوسازی کلان شهرهای استراتژیک این کشور از جمله استانبول را به‌ صورت جدی در برنامه کار قرار داده است. در این برنامه، هدف تلفیق تمدن باستانی و مدرنیته برای تبدیل استانبول به یک کلان ‌شهر جذاب و منحصر به ‌فرد است.

در واقع دولت ترکیه به‌ طور مداوم به ‌دنبال هماهنگی خود با کشورهای توسعه یافته و گسترده‌تر کردن رابطه با جامعه بین‌الملل است. نکته مهمی که درباره روابط بین‌المللی ترکیه با کشورهای مهم مانند آمریکا، عربستان، ژاپن و… وجود دارد این است که در تمامی آنها «حفظ منافع ملی» حرف اول را می‌زند. این ویژگی است که امید به پیشرفت و بهبود شرایط اقتصادی و سیاسی را در هر کشوری افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، برای سرمایه ‌گذاران و تجار علاقه‌مند به صادرات، هیچ محدودیت بانکی وجود ندارد. تحریم‌های بانکی که ما سال‌ها است با آن درگیر هستیم، در ترکیه معنا و مفهومی ندارد. خیلی از سرمایه‌ گذاران برای اینکه بتوانند بیزینس خود را جهانی کنند، ترکیه را انتخاب می‌کنند.

همچنین بخوانید:  دسر شب یلدا

تفاوت بازار تقاضای ملک در ایران و ترکیه

تصور کنید بخشی از سرمایه خود را صرف خرید ملک در ترکیه کرده‌اید و هم زمان یک ملک دیگر در ایران خریده‌اید. زمانی که می‌خواهید ملک خود را در ترکیه بفروشید، بازار تقاضای بین‌المللی وجود دارد. مشتریان ترک، روس، عرب و حتی ایرانی می‌توانند خریدار ملک شما باشند، البته با نقدینگی بالا!

در واقع بازار ملک ترکیه آنقدر برای سرمایه‌گذاران جذابیت و بازدهی مالی دارد که تقریباً می‌توانید مطمئن باشید همیشه حداقل چند مشتری جدی با بهترین قیمت برای ملک شما وجود دارد. مخصوصاً اگر ملک شما در لوکیشن ارزنده و استراتژیکی مانند استانبول باشد. اما در ایران نهایتاً چند خریدار نقد داشته ‌باشید که اغلب تلاش می‌کنند، ملک را با تخفیف یا کمتر از قیمت روز بازار از شما بخرند.

 

سرمایه گذاری در ترکیه

 

اقتصاد روبه‌رشد و کنترل شده ترکیه

اقتصاد ترکیه یک اقتصاد آزاد است و به هیچ‌ عنوان با اقتصادی بسته ایران قابل مقایسه نیست. در اقتصاد ترکیه، حداقل حقوق 500 دلار و در ایران 120 دلار است و وضعیت معاش مردم خیلی بهتر از ایران است. در واقع علت تورم ترکیه، تمهیدات بانک مرکزی ترکیه برای صادرات بهتر و جذب توریست است. هدف گذاری بانک مرکزی ترکیه، افزایش صادرات همراه با کنترل تدریجی تورم است.

اقتصاد ترکیه با بیش از 800 میلیارد دلار گردش مالی در سال در مقایسه با ایران در سطح بسیار بالاتری قرار دارد. ما تورم اقتصادی را در حالی تجربه می‌کنیم که گردش مالی کشور سالانه 160 میلیارد دلار آن هم با صادرات نفت و ذخایر منابع طبیعی است، نه جذب سرمایه خارجی!

همچنین بخوانید:  سوغات تایلند چیست؟ از تایلند چی بخریم؟

با این حساب حتی اگر بهره‌های بانکی ترکیه و نرخ دلار هم افزایش پیدا کند، همچنان سرمایه‌گذاری ملکی به‌ ویژه اگر قصد شهروندی و اقامت ترکیه را دارید، توصیه می‌شود.

 

دریافت آسان اقامت و پاسپورت ترکیه

مزیت بعدی سرمایه‌گذاری ملکی در ترکیه که احتمالاً بارها آن را شنیده‌اید، امکان دریافت اقامت و شهروندی از طریق خرید ملک است. اگر مبلغ سرمایه گذاری شما حداقل 400 هزار دلار باشد، می‌توانید در هر نقطه از ترکیه یک ملک (مسکونی، تجاری یا زمین) بخرید و به‌ شرط عدم فروش آن تا 3 سال، پاسپورت و شهروندی ترکیه را برای خودتان و سایر اعضای خانواده (به ‌جز فرزندان بالای 18 سال) دریافت کنید.

همچنین اگر بودجه شما حداقل 75 هزار دلار باشد، می‌توانید در مناطق مناسب برای اخذ اقامت یک واحد مسکونی خریداری کنید و از فرصت 2 سال اقامت قابل تمدید ترکیه بهره‌مند شوید. به ‌طور کلی همه‌ چیز به هدف شما از مهاجرت و سرمایه گذاری بستگی دارد.

با توجه به اینکه ابعاد ارزشمندی سرمایه‌گذاری در ترکیه گسترده‌تر از این مطلب است، پیشنهاد می‌کنیم از فرصت مشاوره رایگان با کارشناسان تیم هوم ترکی استفاده‌ کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید. کارشناسان فارسی زبان حرفه‌ای و مجرب هلدینگ هوم ترکی با بیش از 10 سال سابقه درخشان در انجام امور سرمایه‌گذاری ملکی در ترکیه، آماده پاسخ‌گویی به سؤالات شما هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا